Aktívne v Kraľovanoch

Aktívne v Kraľovanoch

Aktívne v Kraľovanoch

Ako sa vieme zapojiť do ochrany prírody? Môžeme aj My aktívne prispieť k starostlivosti o klenoty slovenskej prírody? A ako na naše nápady zaobstarať finančné prostriedky a pomoc ďalších ľudí? Odpovede na tieto otázky, a aj na mnohé ďalšie, dostali účastníci workshopu Aktívna ochrana prírody, ktorý sa uskutočnil 7.-9.apríla 2017 v Kraľovanoch.


V sobotu ráno nás naše kroky a vlak zaviedli do susednej obce Stankovany, kde bola cieľom našej výpravy prírodná rezervácia Močiar. Cestou prebehla prednáška o tom, ako funguje Stráž prírody, jej práva a povinnosti, a aké problémy musia strážcovia prírody riešiť v každodennej praxi. Vymenili sme tak prednáškovú miestnosť za aktívny pohyb s témou aktívnej ochrany prírody, a pre lepšie zapamätanie bola téma rozoberaná na praktických ukážkach z praxe ochranárov. Príjemným prekvapením bol okamih, keď účastníci spontánne začali čistiť od odpadkov cestu našej trasy. Vďaka čomu sme vlak, ktorý nás mal dopraviť na obed, stihli len tak-tak.

sk

Zvyšok soboty boli naše nosy ponorené do témy písania projektov a nadobudnuté vedomosti Stromáci hneď pretavili do vytvárania vlastných projektov. Plný poster nápadov vyselektovali na tie najlepšie a v skupinách s odborným dohľadom, prešli celým procesom tvorby grantových projektov. Pri ich prezentovaní účastníci zabudli aj na čas a naše stromácke skúšobné grantové kolo sme ukončili až neskoro večer.

Slnečná nedeľa patrila návšteve Rojkovskej travertínovej kope a Rojkovskému rašelinisku, ktoré je svárom medzi ochranármi a budovateľmi novej diaľnice, ktorou chcú preťať práve toto jedinečné územie. Hovorili sme si o jeho pôvode a riešili spor “stakeholdrov” tohoto konfliktu. Posledné pohľady exkurzie patrili hraniciam chráneného areálu Rieky Orava, kde sa mútne vody rieky spájajú s Váhom.

IMG_20170409_102907095_HDR (2)


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.