Ohliadnutie sa za stromáckymi potulkami 2017

Ohliadnutie sa za stromáckymi potulkami 2017

Ohliadnutie sa za stromáckymi potulkami 2017

Nie sú to len potulky, sú to expedície, ktoré skúmajú krajinu a vzťahy v nej. Práve expedície sú pre stromákov najzaujímavejšou časťou Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE).


Lesmi a lúkami Malých Karpát | 21.-22.6.2017 | Dobrá voda – Jablonica
Ešte stále máme v nose horúci pálivý vzduch leta, keď sme sa počas bronzovej expedície predierali asfaltovými plochami dedín, a rovnako rozpálenými poliami, ku karpatským lesom. No ani tu nás nečakalo uvoľnenie a aj horúcu noc sme strávili bez spacieho vaku. Uvoľnenie prinieslo až kúpanie vo vodnej nádrži Jablonica. Nešlo ale len o kúpanie, voda bola zároveň aj cieľom výskumu našej „Martinskej“ skupiny, ktorá sa zamerala na Štúdium mikroskopických eukaryotov vo vodách Malých Karpát.

Sopečné a tiché Ostrôžky | 26.-27.6.2017 | Kriváň – Mýtna
Veľmi málo známe a nenápadné pohorie Ostrôžky ukrýva krásu slovenských lazov a dávnej sopečnej činnosti. Jej krásy sa rozhodli skúmať naši stromáci zo Štiavnice, Popradu a Bratislavy. Veľmi rôznorodá skupina, záujmami aj kondíciou sa spojila a zvládla aj náročný terén. Viac si môžete pozrieť napríklad v ich prezentácii.

Súľovské skaly ako z filmu Pán prsteňov | 30.-31.8.2017 | Žilina Strážov – Považská Teplá
V rámci leta sme spravili expedíciu aj pre ďalších Dofákov, ktorí boli z iného miestneho centra. Kamenná krása Súľovských vrchov ich sprevádzala po oba dni a s nimi išli naši Martin a Monika. Výber náročnej trasy cez dediny, lesy, lúky aj tiesňavy bol odmenený výhľadmi, na aké dofáci z Bratislavy tak ľahko určite nezabudnú.

Čarovná a nepoznaná Cerová vrchovina | 13.-15.10.2017 | Šiatorská Bukovinka-Jesenské
Teplé dni a mrazivé noci. To boli neskorojesenné dni striebornej expedície. Naši stromáci pribrali k sebe aj dvoch absolventov DofE z iných miestnych centier, čiže tím sa budoval priamo počas expedície. A podarilo sa. Magická Cerová vrchovina si získa srdcia každého, teda až na to značenie a pár zatúlaní 🙂 Čo všetko vyskúmali sa dočítate v ich prezentácii.

Považský Inovec plný húb | 14.10 -15.10.2017 | Kálnica-Lúka
Teplé dni a mrazivé noci si v tom istom čase užívala bratislavská skupina, ktorá mala pred sebou len jednu noc. Išlo totiž o bronzovú úroveň. Ich zážitky v listnatých lesoch sa odohrával pod hradom Tematín. Výskum bol zameraný na huby Považského Inovca a prečítať si ju môžete v prezentácii  Mykologický výskum z Dofe expedície.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.