Stromáci vo Vysokých Tatrách

Stromáci vo Vysokých Tatrách

Stromáci vo Vysokých Tatrách

24. až 26.marec 2017 bol ďalším víkendom stretnutia Stromákov. Štrba a Vysoké Tatry hostili seminár Klenoty slovenskej prírody. Cieľom viacdňového podujatia bolo priblížiť účastníkom slovenské národné parky a chránené krajinné oblasti a tieto vedomosti s pomocou Metodikou E-U-R využiť v tvorbe náučného chodníka a vzdelávacích aktivít.


Seminár začal v piatok 24.marca privítaním a predstavením programu na celý víkend. Sobotné ráno nás privítalo jasným slnečným počasím a tak sme sa už pred deviatou presunuli zubačkou zo Štrby na Štrbské pleso, odkiaľ sme si urobili exkurziu k vodopádu Skok. David mal pripravený odborný výklad o Vysokých Tatrách a o Mlynickej doline, v ktorých postupne vysvetlil geológiu, vodstvo, flóru, faunu a históriu prechádzaného územia. To bol základ údajov, z ktorých účastníci čerpali inšpiráciu v ďalšej časti programu.

Po hodinovom oddychu sme získané vedomosti využili pri tvorbe náučného chodníka a navrhovaní outdoorových aktivít pomocou metódy Evokácia – Uvedomenie – Reflexia. Z aktivity vznikli veľmi pútavé náúpady, ktoré ponúkajú pestrú ponuku aktivít.
Večerná prednáška o Chránených krajinných oblastiach nás všetkých motivovala k plánom na letnú turistiku a bola aj inšpiráciou pre tohtoročné DofE expedície. “Ochranársky večer” sme ukončili aktivitou “Beštiár” v rámci celosvetovej akcie Hodina Zeme. Počas nej sme si pripomenuli zvieratá, ktoré sme ľudskou činnosťou vyhubili, alebo priviedli na okraj vyhynutia.

IMG_3103_m

Nedeľa patrila mapám. Ale nie tým v mobiloch, ktoré nás navigujú stlačením prstva. Reč je o klasických mapách, prácou s buzolou a určovaní azimutu. Že nerozumiete? Naši účastníci už áno, a následná tvorba máp pre ostatné skupiny bola najobľúbenejšou časťou celého víkendu. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

IMG_3110_m


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.