Stromáci zdolali Makytu

Stromáci zdolali Makytu

Stromáci zdolali Makytu

Vrch Makyta sa stal reálnym aj obrazným symbolom dosiahnutia vrcholu nášho ročného snaženia. Ukončili sme tu sériu našich workshopov pre Stromákov, študentov z celého Slovenska, a zároveň sme tu zrealizovali cvičné expedície účastníkov Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Makyta nám zároveň ukázala, kde sú silné stránky súčasných študentov a oblasti, na ktorých je potrebné popracovať.


Krásne prostredie hôr a roztrúseného osídlenia privítalo 26. až 28.mája 2017 v Lazoch pod Makytou posledný tohtoročný workshop študentského environmentálneho klubu, za účasti 16 stromákov a stromáčiek. Streli sme sa v dobrej nálade v piatok večer, ktorý sme venovali klenotom našej prírody, konkrétne Vysokým Tatrám v snímke Strážca divočiny.
V sobotu nás slnečné počasie ešte muselo počkať, doobedie sme totiž venovali predstaveniu územia a teoretickým základom dobrodružnej expedície DofE. Spoločne sme si prešli abecedou správneho balenia sa na turistiku a na názorných ukážkach predstavili potrebné, ale aj zbytočné veci na prežitie v prírode. Pred zdvihnutím našich nabalených batohov na plecia sme si ešte zopakovali základy navigácie v teréne a naplánovali trasu cvičnej expedície. Už nám nič nestálo v ceste vybrať sa na naše cvičné expedície.

IMG_20170527_142350512_HDR IMG_20170527_171704101_HDR (1) IMG_20170527_150517124_HDR

Prvé kilometre ubúdali veľmi pomaly. Tímy cvičnej expedície sa postupne “ladili” a zadelené povinnosti sa počas expedície upravovali. Na značenú trasu to bolo ešte ďaleko a tak sa každá križovatka cesty stala zastávkou pre štúdium mapy. Najťažšia časť nás čakala 100 metrov od značenej trasy, kde bolo ťažko priechodné rúbanisko, ale aj túto prekážku účastníci zvládli. A tak každým krokom sa tímy približovali do cieľa expedície. Už bez zaváhania sme prišli na Makytu. Spoločná fotografia a ukážka alternatívy stanu v praxi – celta a hamak. Myšlienky sa už začali sústreďovať na večernú opekačku. Cesta dole kopcom ubehla rýchlo a spoločne si tímy rozložili táborisko a svoje stany, opiekli špekačky a netradičné táborové špeciality.

makyta-1V nedeľu sme expedície vyhodnotili. Všetci ju úspešne zvládli, ale prišlo na rad aj vyhodnotenie dobrých a zlých stránok tímu. Zhodnotili sme, že je skvelé, že sme ich identifikovali ešte pred riadnou dobrodružnou expedíciou, ktoré sa zrealizujú v mesiaci jún pred prázdninami. Však nie nadarmo sa hovorí: “Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.”
Popoludnie sme ešte intenzívne venovali téme prvej pomoci a prešli sme si na príkladoch všetky možné situácie, ktoré by sme mohli zažiť v lese na výlete, alebo expedícii.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.