Za klenotmi Bratislavského kraja

Za klenotmi Bratislavského kraja

Čo môže Bratislava a jej kraj poskytnúť človeku, ktorý sa zaujíma o divokú prírodu? Na túto otázku sa snažil nájsť odpoveď Strom života s 13 študentami Gymnázia Metodova v rámci grantovej podpory Bratislavského samosprávneho kraja. A čo sme našli? Prinášame vám reportáž z expedície za klenotmi Bratislavského kraja z našej novembrovej výpravy. 


Ako prvé sme navštívili lužný les a mokrade, neďaleko nášho hlavného mesta. Ide o „ostrovček“ zachovalej prírody jelšového lesa, súčasťou je ale aj riedky dubovo-brestový les (Panónsky háj). Prekvapení boli v prvom rade študenti, ktorý pochádzali z miestnej obce a nevedeli, že územie je chránené najvyšším stupňom. 


Ďalšou zástavkou bola krásne sa kľukatiaca nížinná rieka, ktorá je ramenom Dunaja s dĺžkou 128 km. Vytvára najväčší riečny ostrov v Európe – Žitný ostrov, našu najväčšiu zásobáreň kvalitnej pitnej vody. So študentami sme pri Zálesí našli miesto, kde malý Dunaj vytvoril pokojnú oázu mŕtveho ramena rieky. 

Nemohli sme sa samozrejme vyhnúť mementu Pangey, oceánskych veľrýb, prvých osídlení doby kamennej, Rimanských viníc, cez Napoleona, až po súčasnosť. Toto miesto by sme mohli nazvať pamäťou našich dejín a je jedným z najcennejších chránených území Slovenska – Devínska Kobyla. Veľmi pútavou časťou je Sandberg, ktorý bol náhodne objavený pri ťažbe piesku pre potreby tehelne v Devínskej Novej Vsi. A práve tu sme sa so študentmi zastavili na dlhšiu zastávku. 


Zo Sandbergu sme šli na hranice s Rakúskom. Kde sme našli zachovalé lužné lesy na okraji rieky Dunaj. Jedinečnosť a výnimočnosť miesta bola v jeho pestrosti. Našli sme luhy, mokrade, ale aj suchomilné miesta. Nájsť tu môžete také vzácnosti ako druhy z čeľade orchideovitých – vstavač vojenský alebo pokrut jesenný.  Aj keď sme nemali to štastie, ide aj o domov krásneho orliaka morského. 


Cestou naspäť do školy nás čakala ešte Petržalka. Možno neznalých napadne hneď betónová džungľa. Ale to môže byť len prvý pohľad. Petržalka neskrýva len mestskú zeleň, ale aj kus divokej prírody. Pôvodne klukatiace sa rameno Dunaja, je dnes od hlavného toku odrezané úpravami, ale aj napriek zmene prírodných podmienok a zložitému vodohospodárskemu dielu, si zachovalo miesto početnosť rastlinných a živočíšnych druhov, Chorvátske rameno.

Koniec našej expedície priniesol veľa otázok študentov, prečo tieto miesta vôbec nepoznali. Zvedavosť študentov sme pretavili spoločnými silami na predstavenie 10 naj Bratislavského kraja, ktoré nájdete na tomto portáli. Budeme radi, keď rovnako ako my sa necháte nadchnúť klenotmi kraja a pôjdete ich aj osobne navštíviť. 


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Bratislavského samosprávneho kraja a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.